Araç Muayenelerini Geciktirmeyin

Araç Muayenelerini Geciktirmeyin..........

Araç muayenesini geciktirmeyin!
Geciktirdiğiniz takdirde ceza var...

15.02.2008 14:42

TÜVTURK'un araç muayenesinde uygulamaya koyduğu yeni sistem çerçevesinde, zamanında muayene edilmeyen araçlara, her ay için yüzde 5 ''gecikme bedeli'' uygulanacak.

Doğuş Otomotiv, Akfen, TüvSüd konsorsiyumu tarafından kurulan ve Ağustos 2007 itibariyle araç muayene istasyonlarını işletme yetkisini 20 yıllığına devralan TÜVTURK, muayene sistemini ''Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirmeyi'' amaçlıyor.

AA muhabirinin TÜVTURK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yeni sistemde Avrupa genelinde kullanılan 96/96/AT yönetmeliği baz alınarak araç muayenesi yapılacak. Muayene, binek araçlar için 20 dakika, ticari araçlar için 40 dakika sürecek. 

Fren tertibatından direksiyon sistemine, süspansiyon sisteminden egzoz emisyonuna kadar toplam 100 noktada kontrol ile araç muayenesi gerçekleştirilecek.


4'LÜ DEĞERLENDİRME KRİTERİ OLACAK


Mevcut uygulamalardaki şase, motor, plaka ve görüntü kontrolü daha ileriye taşınacak, kontrol ve test cihazları kullanılarak araçların gerçek durumu ortaya konulacak.

Araç muayenesinde, ''kusursuz'', ''hafif kusurlu'', ''ağır kusurlu'' ve ''emniyetsiz'' olmak üzere, 4'lü değerlendirme kriteri bulunacak.

Bunlardan kusursuz ve hafif kusurlu araçlara onay belgesi verilecek. Ancak hafif kusurlu araçlar için, kusurun giderilmesine yönelik eğitim ve destek sağlanacak.


KÖTÜ DURUMDAKİ ARAÇLARA ONAY VERİLMEYECEK


Kötü durumdaki araçlara ise onay verilmeyecek ve bir ay içinde gerekli tamiratın yaptırılması istenecek.

Yeni sistemde trafiğe çıkış onayı alamayan araçlar, trafikten men edilecek.


ARAÇ, KENDİ BÖLGESİNDE MUAYENE EDİLECEK


Şu ana kadar Trabzon ve Elazığ'da olmak üzere 2 ilde muayene istasyonlarını hizmete açan TÜVTURK, 2008 yılı sonuna kadar 81 ilde toplam 189 adet sabit muayene istasyonu kuracak. 81 adet gezici muayene istasyonu ile birlikte kurum, 270 noktada hizmet verecek.

Yeni düzenlemeyle yönetmelik gereği aracın tescil edildiği ilin bağlı olduğu bölge sınırları içinde muayenesi yapılacak. Örneğin kuzey bölgesi dahilinde tescil edilen araç, güney bölgesinde muayene edilemeyecek.

Eski sistemde olduğu gibi yeni alınan özel araçların ilk muayenesi 3 yıl sonra yapılacak. Daha sonraki muayene periyodu da 2 yıl olacak.

Ticari araçların yeni alındıktan sonraki ilk muayene süresi de, yine 1 yıl olarak uygulanacak. Bu gruptaki araçların periyodik muayenesi de her yıl gerçekleştirilecek.

Muayenesi olmayan ve bu nedenle bağlanan araçlara, geçici izin belgesi ile muayene olma hakkı tanınacak.

Yeni sistemle muayene tarihinin geçirilmesi durumunda, araçlara her ay için yüzde 5 ''gecikme bedeli'' uygulanacak.

Araç muayene istasyonlarındaki muayene ücreti ise Maliye Bakanlığınca belirlenecek.


GEÇİŞ SÜRECİ


Bu arada TÜVTURK, illerdeki araç yoğunluğu, hava şartları, arsa uygunluk durumu, inşaat kapasitesi gibi kriterleri gözeterek, yıl sonuna kadar sabit muayene istasyonlarını tamamlayacak.

Geçiş döneminde, bir ildeki tüm TÜVTURK istasyonları açılıncaya kadar Karayollarına ait araç muayene istasyonları faaliyet gösterecek.

İldeki tüm istasyonlar aynı anda açılacak ve aynı gün Karayolları faaliyetleri sonlandırılacak.

TÜVTURK'ün tahmini yatırım bedeli arsa hariç yaklaşık 300 milyon doları bulacak. 20 yılda toplam 15 milyar dolar ciro elde etmeyi planlayan kurum, sözleşme gereği oransal olarak bakıldığında bunun 7 milyar dolarını devlete verecek.

AA

Sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Copyright © 2014 Ruyiad Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap