MB DÖVİZ ALIM İHALESİ

MB DÖVİZ ALIM İHALESİ


MB'nin döviz alım ihalesine 203 milyon dolar teklif geldi / Alım tutarı 38.5 milyon dolar oldu.


ANKARA - Merkez Bankası, döviz alım ihalesinde 15 milyon dolar ve 23.5 milyon dolarlıkta opsiyonlu alım yaptı. İhaleye 203 milyon dolar teklif geldi. İhalede en yüksek fiyat 1.390.000 TL, en düşük fiyat 1.387.900 TL olarak belirlendi, ortalama fiyat ise 1.389.580 TL seviyesinde oluştu. İhalede teklif tutarı 203 milyon dolar oldu. İhaleye gelen tekliflerin ortalama fiyatı ise 1.391.999 TL şeklinde oluştu.

İhale sonuçları saat 14:00'de ilan edildikten sonra banka ve ÖFK'lar saat 14.30'a kadar opsiyon haklarını kullandı ve 23 milyon 500 bin dolarlık opsiyonlu alış daha yapıldı.

Öte yandan MB en son 26 Nisan 2004 tarihinde döviz alım ihalesi yapmış ve 43 milyon doların alındığı ihalede ortalama alım fiyatı 1 milyon 375 bin 837 lira olmuştu. MB, 2004 yılı içinde yaptığı ihalelerle piyasadan toplam 3 milyar 862.2 milyon dolar alım yapmıştı.

Serdengeçti: İhaleler rezerv artırmak için

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ise döviz alım ihalelerinin kur seviyesi için değil, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin artırılması için yapıldığını söyledi. Serdengeçti bugün CNBC-e'de katıldığı programda, döviz alım ihalelerinin kur seviyesine yönelik olarak yapılmadığını belirterek,"Birileri kurun seviyesinden rahatsız diye döviz alacak değiliz, Öyle birşey yok. Merkez Bankası gayet açık bir şekilde döviz rezervlerinin yeterli olmadığını ve bunu artırması gerektiğini söylüyor. Biz bunu kendimiz için yapıyoruz, özellikle önümüzdeki üç yılda yüksek kamu borcu vardır, bunun için döviz lazım." diye konuştu. Serdengeçti, koşullar tersine dönerse, çok olağanüstü durumlarda döviz alım ihalelerine ara verilebileceğini kaydederek,"Bunu çok da istemeyiz. Ama döviz satım ihalesi diye bir şey önümüzdeki dönemde sözkonusu değil." şeklinde görüş belirtti. Merkez Bankası Başkanı, döviz alım ihaleleri için belirtilen miktarın üzerinde de piyasadan alım yapılabileceğini söyledi. Serdengeçti,"Bu daha önce de oldu, günde 1 milyar dolar seviyesinde piyasadan direkt döviz aldığımız da görüldü." dedi.

Sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Copyright © 2014 Ruyiad Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap