TRAMER'in tanıyor musunuz

noyandogan@hurriyet.com.tr

TRAMER’in tanıyor musunuz


Sizlere kısa adı TRAMER olan, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nden bahsetmek istiyorum.
 

Çünkü biliyorum ki, birçok kişi TRAMER’i tanımıyor, tanıyanlar da fonksiyonunu tam olarak bilmiyor.

Öncelikle şunu belirteyim; ismine bakarak, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir merkez olduğu sanılmasın. Evet, hem emniyetle hem de jandarma ile dirsek temasında ama, TRAMER tamamen sigorta sektörünün kurduğu bir oluşum.
Türkiye’deki tüm araçların kayıtları, trafik sigorta poliçeleri, kasko poliçeleri, araçların hasar bilgileri bu Merkez de toplanıyor ve bu bilgiler hem sigorta sektörü hem Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşılıyor. Daha basit bir anlatımla, eğer sürücüyseniz sizin ve aracınızın bilgileri TRAMER de kayıtlı demektir.

Son olarak da 1 Nisan tarihinde başlayan ve trafikte yeni uygulama olarak da adlandırılan kaza tespit tutanağı ile ilgili tüm operasyonu da yine bu Merkez yönetiyor. Yani, maddi hasarlı bir trafik kazasında kazaya karışan iki tarafın aralarında anlaşıp, düzenledikleri kaza tespit tutanaklarının hepsi sigorta şirketleri tarafından TRAMER’e gönderiliyor. Böylece Türkiye’nin hangi bölgesinde, nasıl bir kaza meydana geldiği; kazaya kimlerin karıştığı, kazanın oluş şekli ve ülke genelinde tutulan tutanak sayısı hakkında detaylı bilgi kayıtlara geçmiş oluyor.

ARACIN HASARINI ÖĞRENEBİLİYORSUNUZ

TRAMER’in bir önemli fonksiyonu da; hem sahte trafik poliçesi basarak, hem de sahte hasarlar düzenleyerek bu işten rant elde etmeye ve vatandaşı dolandırmaya çalışan çetelerin bu amaçlarına ulaşmasını önlemek ki, bu konuda birkaç yıl içinde çok ciddi gelişme kaydedildi.
Evet, bunlar Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin başlıca görevleri. Ama asıl ben TRAMER’in sürücülerin hayatını kolaylaştıran hizmetlerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü gelişmiş ülkelerde bile eşine rastlanmayan hizmetleri var.
Mesela, aracınızın trafik sigortasının sahte ve kayıtlı olup olmadığı, sigortanın süresinin dolup dolmadığını “www.tramer.org.tr” internek sitesinden öğrenebiliyorsunuz.

Daha da ilginci, ikinci el otomobil satın alacaksanız, o aracın daha önce kaza geçirip, geçirmediği hakkındaki bilgiyi yine aynı siteden alabiliyorsunuz.

Tüm bu söylediklerimizi sadece trafik sigortası için değil kasko sigortası için de yapabiliyorsunuz.

KAZA TESPİT TUTANAĞI SORGULAMA

Aynı zamanda son çıkan kaza tespit tutanağı ile ilgili olarak da, eğer bir kazaya karıştıysanız; düzenlediğiniz tutanak ile ilgili tüm bilgiyi de sorgulayabiliyorsunuz.

Yapmanız gereken tek şey de, internet sitesinde sizden istenen aracınız ve sigorta poliçenizle ilgili bilgileri eksiksiz girmek.

Son olarak TRAMER’in verdiği ilginç bir uygulamasından daha bahsedeyim. Yine aynı internet sitesinde, her cuma günü on-line danışma hattı hizmeti veriliyor. Yani, Merkezin internet sitesine girdiğinizde, trafik ve kasko sigortası başta olmak üzere otomobil sigortaları ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa soruyorsunuz ve anında da cevabını alıyorsunuz.

Sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Copyright © 2014 Ruyiad Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap