Bordroda ücreti düşük gösteren hapse girecek.....

Bordroda ücreti düşük gösteren hapse girecek.....

Bordroda ücreti düşük gösteren hapse girecek

ÇALIŞANLARA ödediği ücreti, bordroda düşük gösteren yüz binlerce işveren, hapse girme tehlikesi ile karşı karşıya...
Çok kişi, işçinin ücretini düşük gösterip, daha az sigorta primi ve vergi ödemenin hapis cezası gerektirdiğinin farkında bile değil!...

ÜÇ YILA KADAR HAPİS

Meclis’te kabul edilen ve dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 5728 sayılı "Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" uyarınca, çalışanlara ödediği ücreti, bordoda düşük gösteren işverenler hakkında, "1 yıldan 3 yıla kadar, hapis cezası" verilebilecek.

Şu anda, özel sektörde çalışan işçilerin, yaklaşık yüzde 90’ının, ödenen ücret üzerinden bordroda gösterilmediği tahmin ediliyor. Örneğin; net ücreti 1.000 YTL olan işçi, asgari ücret üzerinden bildirilip, vergisi ve sigorta primi ödeniyor. Net ücreti 3 bin YTL olan bir başkası da 1.000 ya da 1.500 YTL brüt ücret üzerinden gösterilip, vergisi ve primi ödeniyor.

Oysa yapılması gereken, net 1.000 YTL ya da net 3 bin YTL ücretin, brüt tutarını hesaplayıp, ücret bordrosunda göstermek ve bunun üzerinden sigorta primi ve vergi ödemek olmalı.
22 Ocak 2008 tarihinde, Meclis’te kabul edilen ve dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 5728 sayılı Yasa ile Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesi değiştirildi.
Yeni düzenlemeye göre; muhteviyatı (kapsamı) itibariyle, yanıltıcı belge düzenleme sayılan gerçeğe aykırı bordrolar nedeniyle, işveren hakkında, (anonim şirketlerde yönetim kurulu hakkında) 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek (VUK Md. 359/a-2).

Ayrıca, bununla da yetinilmeyecek, ücretin vergisi de, üç kat ceza ve gecikme faizi ile birlikte istenecek. Kuşkusuz, sigorta primi de cezalı olarak istenilecek.

OLAY CİDDİ

Görüldüğü gibi, olay son derece ciddi.
Ücret bordrosunda, çalıştırdığı işçinin ücretini düşük gösteren, örneğin asgari ücret üzerinden bildiren mükellef, bu durum ortaya çıktığında, cayır cayır yanacak.

Bir yandan, eksik ödediği vergi ve sigorta primleri, kendisinden cezalarıyla birlikte istenecek, diğer yandan da olay "kapsamı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme" kabul edilip, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle, savcılığa intikal ettirilecek.
Bu nedenle, ücret bordrosunun gerçeğe uygun düzenlenmesinde yarar var.

Seyahat acentelerinin KDV sorunu çözüldü
23 Ocak tarihli yazımızda, seyahat acentelerinin, aracılık hizmeti bedelinin yüzde 18 KDV’ye tabi olmasındaki sorunlara dikkati çekmiş ve KDV’nin bütünüyle yüzde 8 olması ile sorunların çözümlenebileceğini belirtmiştik. Aynı öneriyi Başbakan’ın açılış konuşması yaptığı, Kültür ve Turizm Bakanı’nın da bulunduğu, Antalya’daki Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Kurulu’nda yaptığım konuşmada da dile getirmiştim.

Dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 2008/13234 sayılı Kararname ile seyahat acentelerinin KDV sorunu çözümlendi ve geceleme hizmetine ilişkin aracılık bedellerindeki KDV oranı da yüzde 8’e indirildi.

Böylece, turizmde KDV ile ilgili önemli bir sorun daha ortadan kalkmış oldu.
Dünkü Kararname ile ayrıca tarım ve bahçecilik ile ilgili makine ve cihazların KDV’si de yüzde 8’e indirildi.

Şükrü Kızılot
Hürriyet
09.02.2008

Sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Copyright © 2014 Ruyiad Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap