SİYASETTEN UZAK HAFTA

 

Prof.Dr.A.İlter TURAN

SİYASET PENCERESİ

Üç seçim önce, yazımı teslim etmiş, kısa bir Suriye seyahatine gitmiştim. Halep’in en iyi baharatçısından zahter alıyorum. Cep telefonum çaldı. Yazı işleri müdürümüz utangaç bir sesle: ”Hocam seçim yasakları başladı, yazınız günlük siyasetle ilgili. Değiştirmek ister misiniz?” Yapabileceğim bir şey yok, yeni yazı yazacak durumda değilim. “Seyahatteyim, bu hafta yazı konusunda beni affedin dedim.” Böylece, ilk defa Dünya’daki haftalık yazımı aksatmış oldum. Bu hafta da seçim yasakları başladı. Bakarsınız bana makul gelen bir yazı seçim yasaklarına aykırı bulunabilir. Düşündüm, taşındım, “En iyisi bu hafta siyasetten uzak bir yazı yazayım dedim.”

 

         Siyasi  rekabetin giderek çirkinliklere yol açtığı bir ortamda sizin moralinizi yükseltecek bir olgudan örnekler vereyim. Bildiğiniz gibi, yabancı ülkeye geçici veya sürekli olarak yerleşmiş insanımız var. Bunların bir bölümü yeni gittikleri ülkede hayatlarını baştan düzenleyerek ülkemizden kopuyorlar. Daha büyük bir bölümü ise ülkemizle temasını koparmıyor, fırsat buldukça Türkiye’ye geliyor, çoğu zaman yaz tatillerini burada geçiriyor, yaşadıkları ülkede de Türkiye için birşeyler yapmaya çalışıyor. Geçen yıl otuz bine yakın kişinin katıldığı 5. Dünya Su Forumu’nun genel sekreterliğini Almanya’da yaşayan değerli profesörümüz Oktay Tabasaran yapmıştı. Çok zor koşullar altında büyük bir başarıyı gerçekleştirdi. Olumlu yankıları hala devam ediyor.

 

         Geçtiğimiz Salı akşamı Nuruosmaniye’de Armaggan (armağan sözünün diğer dillerde söylenmesinden mülhem) adlı bir hediyelik eşya mağazasının açılışı yapıldı. Mağazanın bir özelliği var. Türk sanatı ve işçiliğinin en iyi ürünlerini en ehil ellere hazırlatıp özellikle ülkemizi ziyaret edenlere sunuyor. Doğal kök boyalarla imal edilmiş halılardan, halis ipekten dokunmuş kumaşlardan yapılmış ve nefis tasarlanmış kadın giysilerinden başlayan, özel hazırlanmış nar ekşisi ve sızma zeytinyağına kadar inen ürünler muhteşem bir dekor içinde sergileniyor ve satılıyor. Satış elemanları çok iyi eğitilmiş, sattıkları mallar hakkında tatmin edici bilgiler verebilen, kibar giyimli gençler. Üst katta Osmanlı mutfağından örnekler sunan çok çok zarif Nar isimli bir restoran bu mükemmel sunuşu tamamlıyor.

 

         Armaggan’ı kuran Yalçın Ayaslı akademik dünyadan başlayıp, mikrodalga teknolojisinde yenilik yaratmış, yeniliği üretime aktarmış, büyük maddi başarıya imza atmiş birisi. Yarattığı varlığın önemli bölümünü ülkemize hizmet için Amerika’da kurduğu Turkish Cultural Foundation adlı vakfa tahsis etmiş. Vakıf ülkemiz için tam bir lobi. Amerikan kamuoyunu şekillendirenlerin ve siyasi karar verme konumunda olanların Türkiye’yi tanıması için fırsatlar yaratıyor.  Amerika’da Türk aleyhtarı ayrılıkçe faaliyeti yargıya taşıyor, frenliyor. Armaggan da yabancıya dönük tanıtımı öngörüyor. Mevcudun çok ötesinde bir tesis.

 

         Siyasetin zerafetten uzak, sert, kırıcı sonuçlarına üzülürken, ümit ederim ki örneklerini aktardığım güzel olaylar moralinizi yükseltir.  İyi şeyler de üretebilecek bir toplum olduğumuza güveniniz artar. İyi seçimler diliyorum.

 

 

Sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Copyright © 2014 Ruyiad Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap