TOPKAPI SARAYINDA "RUMELİ GECESİ" VE ELVEDA RUMELİ DİZİSİ EKİBİNE TEŞEKKÜR..(3 Haziran 2008)

TOPKAPI SARAYI "BAB-Ü SAADE"  BAHÇESİNDE;
" RUMELİ GECESİ " ,
"ELVEDA RUMELİ TV DİZİSİ" EKİBİNE TEŞEKKÜR SUNUMU,
PROF.DR.SAYIN İLBER ORTAYLI ' NIN "RUMELİYİ ANLATIMI",
VE
İŞTE BU GECE
Sevginin, özlemin, umudun ışığıyla,
Tarihi zenginliğin dokusunda,
Geçmişi yüzyıllara dayanan,
Osmanlı'dan Cumhuriyete ve gelecek yüzyıllara sevgiyle uzanan Türk Birliği ve kültürünün aydın, ışıklı, tarihi yolunda RUMELİ YÖNETİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ çatısı altında, Rumeli'den Anadolu'ya uzanan kültür, sanat dayanışma coşkusunda, insanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinden biri olan OSMANLI İMPARATORLU'ğunun 380 yıl yönetildiği Topkapı Sarayı'nın ışıltısında, şanlı tarihimizin coşkusunda, Rumeli insanının güzelliğinde buluştuk.


Varlığını ve yapısını oluşturan değerlerle ismini bir zamanlar vatan toprağı olup, köklerimizin ve tarihimizin hiç silinmeyecek bir parçası durumundaki coğrafyadan, diğer bir deyişle "Suyun öbür tarafından" Rumeli'den almış olan ve kültür mirası niteliğindeki tüm değerleri koruyup gelecek nesillere aktarma, sosyal sorumluluk, birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini çalışmalarıyla ortaya koyan "RUMELİ YÖNETİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ"'nin organizasyonunda, çok değerli tarihçi Sn. Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın "OSMANLI'DA RUMELİ" konulu bilgilendirmeleriyle aydınlanacağımız, tarihte yaşananları görsel olarak özenle en iyi şekilde bize sunan, her hafta sabırsızlıkla bekleyip keyifle izlediğimiz "ELVEDA RUMELİ" dizisinin çok değerli yönetmen, yapımcı ve oyuncularıyla buluştuğumuz, tarih sanat ve sevgi dolu RUMELİ GECESİ'nde derneğimiz RUYİAD'ın üyeleri, onur ve danışma üyeleri, aileleri, dostları, çok değerli konukları ve yönetim kurulu üyeleri ile hep birlikte olduk.

Bu gecede hepimiz, Büyük Atatürk'ün ilke ve amaçları doğrultusunda uygarlık yolunda aydınlık yarınlara doğru tarih bilincinde, birlik ve beraberliğin doruklarında gerçekleşen yoğun çalışma ve çabanın paylaşımlarına tanık olduk, sevgi halkalarını büyütmenin mutluluğu ve gururunu hep birlikte yaşıdık.

Selanik doğumlu, bir Rumelili olan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu sonsuz önderimiz, dünyanın saydığı Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK çağları aşan sesiyle şöyle sesleniyordu.
"Bir millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her çeşit ilminden, buluşmalarından, yükselmelerinden faydalanmalıdır. Fakat unutmayalım ki asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız. Giriştiğimiz büyük işlerde milletimizin yüksek kabiliyet ve yüksek sağduyusu başlıca rehberimiz olmuştur."

Büyük ATATÜRK Türk Milletinin, insanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinin kaynağı olduğunu, 700 yıl süren Osmanlı İmparatorluğu'nun coğrafyasında dünya medeniyetlerine temel oluşturduğunu her daim belirtiyordu.
Evet,
İşte şairlerin dediği gibi

BİR DESTANDIR RUMELİ

ANLAMAK GEREK
ANLATMAK GEREK
YAŞAMAK,YAŞATMAK GEREK
PAYLAŞMAK, SEVGİYLE BÜTÜN OLMAK GEREK

İşte bu gecede dernek üyelerimiz aileleri ve dostları, çok değerli çok özel konuklarımızla sevgiyle bir aradaydık.

Tarihle geçmişimizin bilgilerini tazeleyecek
Kültürümüzle var oluşumuzu daha canlı hissedecek, müzikle melodilerin gizeminde yol alacak ödüllerle onurlandığımız bu gecemizde;

·İstanbul Valimiz Sn. Muammer Güler ve eşi
·Emekli Org.Genelkurmay eski Bşk.Sn.Çevik Bir ve eşi
·Emekli Oramiral Deniz Kuv.E.K.Sn. Özden Örnek ve eşi
·Emekli Org. Sn. Cumhur Asparuk ve eşi
·Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı eşi Sn.Süheyla Göksan
·İstanbul Emniyet Müdürü Sn.Celalettin Cerrah ve eşi
·Eski Orman Bakanı Sn.Arif Sezer ve eşi
·Ulaştırma Eski Bakanı Sn. Necdet Menzir ve eşi
·Büyükçekmece Bld.Bşk.Dr.Hasan Akgün ve eşi
.Erdem Holding Yönetim Kurulu ve Türk Amerikan Derneği Bşk. Sn.Zeynel Abidin Erdem
·Modacı Sn. Faruk Saraç
·Tarihçi Topkapı Sarayı Gn.Md.Sn.Prof.Dr.İlber Ortaylı
·Pelit A.Ş. Ynt.Krl.Bşk.Sn.Selahattin Ayan ve eşi
·Adam Film Yapımı Elveda Rumeli Dizisi Genel Yönetmeni Sn.Serdar Akan, Yapımcı Sn.Tarkan Karlıdağ, Genel Koordinatör Sn. Muharrem Gülmez, çok değerli sanatçılar,oyuncuları ve eşleri
.ATV Genel Müdür Yrd.sı Sn. Nalan Yetimoğlu
·Rumeli TV. Yönetim Kurulu Bşkanı Tuncay Yılmaz
aramızdaydı.

(Yazı metni, Şefika Keskin'in kendisinin hazırlayıp sunduğu konuşma metninden alınmıştır.)

DİĞER RESİMLER


Etkinlikler

Arşiv
Sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Copyright © 2014 Ruyiad Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemap